Dialysis Tubing
- (15)
- (11)
- (2)
- (18)
- (3)
- (4)
- (2)
- (2)
- (4)
- (15)
- (17)
- (4)
- (4)
- (3)
- (9)
- (3)
- (5)
- (1)
- (17)
- (1)
- (7)
- (4)
- (2)
- (2)
- (8)
- (1)
- (3)
- (19)
- (1)
- (3)
- (3)
- (10)
- (2)
- (4)
- (1)
- (1)
- (5)
- (2)
- (1)
- (3)
- (14)
- (13)
- (5)
- (2)
- (22)
- (8)
- (10)
- (4)
- (12)
- (19)
- (6)
- (2)
- (3)
- (17)
- (16)
- (16)
- (8)
- (5)
- (1)
- (22)
- (1)
Filtered Search Results
Spectrum™ Spectra/Por Biotech-Grade RC Dialysis Membrane Tubing
A premium dialysis membrane that provides superior molecular selectivity than Standard RC and superior tolerance than Biotech CE
| Length (Metric) | 5 m |
|---|---|
| Product Type | Spectra/Por Dialysis Tubing |
| Formulation | Packaged dry with glycerin (soak 15 min. in water) |
| Length (English) | 16.4 ft. |
| Quantity | Each |
| Temperature Range (English) | 39.2°F to 140°F |
| Material | Regenerated Cellulose |
| For Use With (Application) | Frequent dialysis applications, desalting, purification, sample preparation |
| Temperature Range (Metric) | 4°C to 60°C |
Spectrum™ Labs Spectra/Por™ 7 10,000 D MWCO Standard RC Pre-Treated Dialysis Kits
With chemically-treated tubing to remove any trace levels of heavy metals and sulfide compounds
| MWCO | 10 kDa |
|---|---|
| Quantity | 1 m Tubing/Kit |
Spectrum™ Labs Spectra/Por™ 7 1000 D MWCO Standard RC Pre-Treated Dialysis Kits
With chemically-treated tubing to remove any trace levels of heavy metals and sulfide compounds
| MWCO | 1 kDa |
|---|---|
| Quantity | 1 m Tubing/Kit |
Spectrum™ Labs Spectra/Por™ 6 3500 D MWCO Standard RC Pre-wetted Dialysis Kits
With Pre-wetted ready-to-use tubing, not requiring soaking to remove glycerol
| MWCO | 3.5 kDa |
|---|---|
| Quantity | 1 m Tubing/Kit |
Fisher Science Education™ Seamless Cellulose Dialysis Tubing
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Science Education
A science education product.
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
A science education product.
Reliable and flexible dialysis tubing with 12,000 MWCO for separating macromolecules in educational chemistry, biology, and pharmaceutical labs.
| Product Type | Dialysis Tubing |
|---|---|
| Formulation | Glycerin, water and 1% sulfur |
| Quantity | Each |
| Material | Seamless Cellulose |
| For Use With (Application) | Useful in analytical chemistry, biology, and pharmaceutical fields |
Spectrum™ Labs Spectra/Por™ 7 2000 D MWCO Standard RC Pre-Treated Dialysis Kits
With chemically-treated tubing to remove any trace levels of heavy metals and sulfide compounds
| MWCO | 2 kDa |
|---|---|
| Quantity | 1 m Tubing/Kit |
Spectrum™ Labs Spectra/Por™ 6 25 kD MWCO Standard RC Pre-wetted Dialysis Kits
With Pre-wetted ready-to-use tubing, not requiring soaking to remove glycerol
| MWCO | 25 kDa |
|---|---|
| Quantity | 1 m Tubing/Kit |
Spectrum™ Labs Spectra/Por™ 3 3.5 kD MWCO Standard RC Dry Dialysis Kits
With Standard Grade Regenerated Cellulose membrane tubing for applications with significant size difference between MW species being separated
| MWCO | 3.5 kDa |
|---|
Spectrum™ Trial Size Kits for Biotech-Grade CE Dialysis Membrane Tubing (1 meter), MWCO: 300 kd
Ideal for small, critical dialysis applications that require the more concise selectivity and retention provided by Biotech Cellulose Ester (CE) Membrane than Standard Grade RC
| MWCO | 300 kDa |
|---|
Spectrum™ Trial Size Kits for Biotech-Grade CE Dialysis Membrane Tubing (1 meter), MWCO: 20 kd
Ideal for small, critical dialysis applications that require the more concise selectivity and retention provided by Biotech Cellulose Ester (CE) Membrane than Standard Grade RC
Spectrum™ Labs 3.5 - 5 kD Biotech CE Dialysis Kits
With tubing made from biologically inert and ultra-pure Biotech cellulose ester membrane
| MWCO | 3.5 to 5 kDa |
|---|
Spectrum™ Labs Spectra/Por™ 6 50,000 D MWCO Standard RC Pre-wetted Dialysis Kits
With Pre-wetted ready-to-use tubing, not requiring soaking to remove glycerol
| MWCO | 50 kDa |
|---|---|
| Quantity | 1 m Tubing/Kit |
Spectrum™ Labs Spectra/Por™ 1 6-8 kD MWCO Standard RC Dry Dialysis Kits
With Standard Grade Regenerated Cellulose membrane tubing for applications with significant size difference between MW species being separated
| MWCO | 6 to 8 kDa |
|---|
Spectrum™ Labs Spectra/Por™ 6 2000 D MWCO Standard RC Pre-wetted Dialysis Kits
With Pre-wetted ready-to-use tubing, not requiring soaking to remove glycerol
| MWCO | 2 kDa |
|---|---|
| Quantity | 1 m Tubing/Kit |
Spectrum™ Labs Spectra/Por™ 6 8000 D MWCO Standard RC Pre-wetted Dialysis Kits
With Pre-wetted ready-to-use tubing, not requiring soaking to remove glycerol
| Quantity | 1 m Tubing/Kit |
|---|